اصول طراحی لباس مردانه

طراحی لباس مردانه دارای پیچیدگی و نکات مهمی چه در بعد طراحی و چه در بعد دوخت و اجرا است که باید آنها را در نظر گرفت. در واقع درست مانند همه سبک‌های طراحی، شما برای این کار نیاز به‌رسم مدل روی کاغذ خواهید داشت. در این صورت می‌توانید به‌درستی محل‌های جداسازی بخش‌های مختلف لباس خود را به‌دقت مشخص نموده و سپس بر اساس شماتیک کلی که ایجاد کرده‌اید پیش بروید. البته این پروسه آنجا سخت می‌شود که شما بخواهید یک طرح متفاوت خلق کنید.

در واقع یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین فاکتورهایی که هیچ‌گاه نباید در طراحی لباس آن را فراموش کنید، خلاقیت است. برخلاف یک سری المان‌ها و شابلون‌هایی که این روزها در کتاب‌ها و اینترنت موجود است، جامعه مد و فشن تشنه خلاقیت خواهد بود. اگر بتوانید آن را در خود پرورش دهید و وارد بازار کار کنید، به طبع موفق خواهید شد. البته منظور از ایجاد تفاوت، بر هم زدن نظم کلی این کار نخواهد بود. من حسین محمدی هستم و در ادامه سعی می‌کنم در مورد پله‌های مهم در طراحی لباس مردانه نکاتی را شرح دهم که بر اساس آن پیشرفت شما هم مؤثر خواهد بود و هم می‌توانید گسترده‌تر، حتی علاوه بر طرح زدن، خودتان دوخت‌ودوز لباس مردانه را نیز شروع کنید.

نکات مهم در هنگام طراحی لباس مردانه

همه چیز برای شروع آماده است. برخلاف تصور دوختن آن‌قدر هم که فکر می‌کنید کار زجرآور و سختی نیست. شیوه‌ها و روش‌های معمول خود را دارد و اگر بتوانید مطابق آن‌ها پیش بروید، مطمئن باشید که خیلی زود پیشرفت می‌کنید و به نقطه‌های بزرگی می‌رسید. فاکتورهای کلیدی و نکات مهم در طراحی لباس مردانه را در ادامه بند به بند، مرحله‌به‌مرحله و بر اساس اولویت کلی به شما توضیح خواهیم داد.

انتخاب طرح متناسب با نیاز مشتری

اولین مسئله‌ای که در طراحی لباس مردانه باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید شناخت طرح‌ها، سبک‌ها و همین‌طور کارهای مختلف در حوزه دوزندگی است. در واقع باید بدانید که قرار است برای چه جامعه، رده سنی، پرستیژ، سبک و همین‌طور اشخاصی تولید می‌کنید. شرکت‌های دوزندگی و طراحی لباس هرکدام بنا به یک استراتژی فعالیت می‌کنند و جنگ اصلی آن‌ها بر سر تصاحب بازارهای عمده خواهد بود. می‌دانیم که بخش مهمی از بازار لباس کشور ما را واردات و بخش دیگر آن را تولیدات داخل که با نام محصول وارداتی عرضه می‌شوند تشکیل می‌دهد.

نیاز مشتری در طراحی لباس مردانهدر نهایت موضوع این است که عوام فکر می‌کنند، همیشه محصولات خارجی باکیفیت هستند، درصورتی‌که دوخت بسیاری از لباس‌ها با برندهایی به‌ظاهر خارجی در داخل ایران انجام می‌شود و در نهایت پارچه، دوخت و کل طراحی نیز در کشور خودمان انجام شده است. از طرفی لازم است بدانید که طرح متناسب با سبک‌کاری شما انتخاب می‌شود.

انتخاب پارچه باکیفیت، قدم دوم!

پله بعدی که باید در مورد طراحی لباس مردانه یا زنانه به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید انتخاب پارچه بادوام، باکیفیت و خوش‌طرح خواهد بود. شاید یک پارچه فوق‌العاده گران و لوکس باشد، اما در نگاه اول حس ایده آلی به شما نمی‌دهد. انتخاب پارچه باکیفیت یک پیش‌شرط محسوب می‌شود. در غیر این صورت باید بدانید که کیفیت لباس شما تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. پارچه باکیفیت به طبع قیمت بالایی  خواهد داشت. از طرفی ممکن است محصول نهایی شما بسیار گران‌تر از طرحی باشد که مشابه آن را در فروشگاه‌ها دیده‌اید. اما این که خودتان بتوانید یک طرح خلاقانه ایجاد کنید قطع به‌یقین حس و حال دیگری دارد.

از طرفی شما به‌عنوان یک طرح لباس مردانه، بسیار مشتری‌مدارانه و به بیان ساده‌تر، مردمی کار می‌کنید. با استفاده از الگوی خیاطی و دستورالعمل‌هایی که برای این کار وجود دارد، می‌توانید بودجه کلی که برای دوخت لازم دارید را محاسبه کنید. به‌هرحال برای دوخت کت‌وشلوار مردانه، پیراهن، شلوار و یا هر چیز دیگری، شما یک برآورد میزان و حجم موردنیاز پارچه خواهید داشت.

کار با پارچه‌ها را بیاموزید

در مرحله بعد باید پارچه خود را بشویید. بسیاری از پارچه‌ها در هنگام شستشو آب می‌روند؛ حتی ممکن است گاهی بزرگ تراز حالت معمول شوند و در این صورت اگر آن را نشویید، دوخت شما با چیزی که مشتری قرار است چند سال از آن استفاده کند کاملاً متفاوت خواهد بود. در مورد آقایان به‌هرحال در اثر تغییرات ژنتیکی و بزرگ بودن ماهیچه‌ها این موضوع کاملاً متفاوت‌تر است و باید بیشتر جدی گرفته شود. ضمن انی که شستشوی پارچه باید بادقت ویژه‌ای انجام شود. در مورد هر نوع پارچه یک دستور شستشو وجود دارد. ضمن این که این بدان معنی نیست که لباس شما باید رنگ و ظاهر و جذابیت اولیه خود را از دست دهد. برعکس باید دقیقاً بر اساس روش معمول شستشو برای پارچه پیش بروید.

برش پارچه موضوعی حیاتی

پس از آن و در مراحل طراحی لباس مردانه، یکی از کلیدی‌ترین مواردی که باید نسبت به آن به‌عنوان یک طراح لباس، حساسیت ویژه‌ای به خرج دهید، دوخت های کاملاً صحیح خواهد بود. این دوخت ها به طور معمول توسط قیچی تیز انجام خواهد شد. برش از نظر خیاطان، یکی از سخت‌ترین و طاقت‌فرساترین کارهاست. یکی از مواردی که معمولاً در رسانه‌ها و جراید در مورد خیاطان و طراحان مد مدام تکرار و مونوتان شده است، تحصیل نکردن و همین‌طور سطح علمی پایین خواهد بود که البته این موضوع کاملاً اشتباه بوده و باید بدانید که در برترین دانشگاه‌های ایران و دنیا، رشته‌های مرتبط با خیاطی به‌صورت رسمی و با ارائه مدارج عالی تدریس می‌شوند.

به‌هرحال لباس تن شما حاصل طراحی یک متخصص خواهد بود. در عوض حتی برش پارچه نیز اصول آکادمیک و تئوری خاص خود را داراست و باید به‌درستی انجام گردد. در نظر داشته باشید که در هنگام برش باید مراقب باشید که پارچه شما تغییر حالت ندهد. ضربه‌های وارد شده به بدنه پارچه می‌تواند باعث شود که در هنگام برش، قیچی تاب بردارد.

انتخاب تجهیزات مناسب

در تولید و طراحی لباس مردانه به صورت صنعتی اتتجاب تجهیزات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دستگاه های پرس، چرخ های مجهز و بروز، تجهیزات برش پارچه از جمله تجهیزاتی هستند که در تولید یک موضوع فوق‌العاده مهم و کلیدی است. در هنگام خرید تجهیزات در پروسه طراحی لباس، باید بر اساس توانایی خود انتخاب کنید. درصورتی‌که دوخت شما جین و … است باید به سراغ دستگاه‌هایی بروید که در ساعات مداوم کار می‌توانند راندمان خوبی داشته باشند. ضمن این که شما قرار است مرتباً از چرخ استفاده کنید. در واقع مانند خودروی شما خواهد بود و اگر به‌درستی کار نکند، قطعاً موجب کلافگی خواهد شد. از طرفی شما باید بتوانید روی این دستگاه کوک‌های مختلف را برای طراحی لباس مردانه اعمال کنید و سرعت کار آن نیز بالا باشد.

در غیر این صورت چیزی جز خستگی و ازکارافتادگی عایدتان نمی‌شود برندهای زیادی در بازار تحت عنوان تولیدکننده چرخ‌های خیاطی صنعتی، نیمه‌صنعتی و حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، تنها برخی از آن‌ها می‌توانند قابل‌اعتماد باشند. در نظر داشته باشید که خرید یک چرخ‌خیاطی باکیفیت، از یک برند معتبر و تهیه تمامی اکسسوری‌ها برای آن اولین پل ورود به دنیای وسیع طراحی لباس است.

نقش تجربه در طراحی لباس مردانه

تجربه در هر بحثی یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین موضوعات است. شما می‌توانید از استودیوها، نمایشگاه‌ها و گالری‌های طراحی در شهر خود شروع کنید. امروزه سایت‌های اینترنتی و بلاگ‌ها نیز منابع فوق‌العاده‌ای هستند که در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند. ضمن این که اصل تجربه یک اصل کلیدی، جدایی‌ناپذیر و صدالبته مکمل مهمی برای تخصص است. افرادی که صرفاً به‌صورت آکادمیک این حرفه را می‌آموزند. در نهایت از برش زدن، طراحی کردن و همین‌طور الگو گرفتن هراس دارند. اتفاقی که رخ می‌دهد این است که موفق نمی‌شوند و به‌هرحال نمی‌توانند طرح موردنظر خود را به‌درستی روی پارچه اجرا کنند.

یکی از بزرگ‌ترین دشمنان شما در طراحی لباس مردانه، ترس از اجرای هنر و آموخته‌ها خواهد بود. درصورتی‌که با کسب تجربه به‌مراتب می‌توانید بی‌پرواتر عمل کرده و در نهایت به موفقیت‌های بزرگ در دیزاین انواع لباس‌ها، چه مردانه و چه زنانه برسید.

تحصیلات در طراحی لباس

تحصیلات نیز یک موضوع مهم است در طراحی لباس مردانه و کمی پیش‌تر در مورد آن نکته‌ای کلیدی به شما گوشزد کردیم. البته که همه چیز در تحصیلات خلاصه نمی‌شود، اما همیشه فردی که وارد محیط‌های آموزشی، دانشگاه و آکادمیک می‌شود. یک‌چشم دیگر به‌سوی آینده خود می‌گشاید و می‌تواند دقیقاً خود را در بین هم‌سطح‌های خود محک بزند. به شما آموزش‌ها و همین‌طور تمریناتی در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها داده می‌شود که هرکدام از آن‌ها تکمیل‌کننده پازل یادگیری‌تان خواهند بود. بخصوص این در مورد طراحی‌های رسمی و حرفه‌ای بسیار نیازتان خواهد شد.

تحصیلات طراحی لباس مردانهحتی اگر قرار است در یک شرکت تولیدی و یا فعال در این حوزه کار کنید، از شما مدرک کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد درخواست خواهد شد. درصورتی‌که می‌خواهید مهارت خود را در طراحی لباس مردانه بالا ببرید، مطمئن باشید که یکی از اضلاع این مثلث موفقیت قطعاً تحصیلات خواهد بود. البته هیچ‌گاه از تحصیلات و مدرکی که دریافت کرده‌اید بت نسازید، شما به‌هرحال به موارد بیشتری برای پیشرفت در این مسیر نیاز دارید.

 

مطالعه مداوم در حوزه‌های مد و فشن

تفاوتی ندارد که قصد طراحی لباس مردانه یا زنانه را دارید و یا صرفاً می‌خواهید یک ژورنالیست در این حوزه باشید، در نهایت مهم است که بتوانید به‌خوبی در این موردمطالعه کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمی سطح علمی خود را در زمینه یادگیری زبان‌های لاتین بالا ببرید. در این صورت مقالات و رفرنس‌های خارجی می‌توانند بهترین و ایده‌آل‌ترین منابع ممکن برای شما باشند. ضمن این که مد و فشن هر روز و هر ماه در حال پیشرفت است و شاخه‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود. منظور این نیست که از طرح‌های فشن و مد خارجی و مواردی که در ایران کم‌تر دیده می‌شوند کپی‌برداری کنید.

همیشه شروع یک کار حرفه‌ای با الگوبرداری انجام خواهد شد. شما در دنیای مد و فشن می‌توانید طراحی‌های خلاقانه، جذاب و سرگرم‌کننده‌ای را یافته و بر اساس آن، طرح‌های جدیدی را خلق کنید و همین‌طور پیش بروید. حرفه‌ای شدن در دنیای مد و فشن باعث می‌شود که سطح شما در یادگیری بالاتر برود و در مدت‌زمان کوتاه‌تر، طرح‌های فوق‌العاده‌ای را برای دیزاین لباس‌های خود انتخاب کنید.

در طراحی الگو باکیفیت پیش بروید

در نظر داشته باشید که شما در همان ابتدای کار، باید بتوانید بالابردن کیفیت را بیاموزید. این که به‌صورت کج دار و مریز پیش بروید و مدام از روی طرح‌های قدیمی و یا کپی شده الگو بگیرید، به طبع فقط باعث می‌شود که سطح کارتان پایین بیاید. کسانی می‌توانند در دنیای مد و لباس موفق شوند که خودشان یک ایده جدید خلق کنند و یا این که همه چیز را شخصی‌سازی کنند. از طرفی شما باید به یک تعریف درست از طراحی لباس مردانه به‌صورت اصولی برسید.

رسم الگوی خوب  برای هر خیاط و طراح از نان شب واجب‌تر است. ازآنجایی‌که هر لباس در مرحله اول یک ایده ترسیم شده  روی کاغذ است و سپس تبدیل به لباسی می‌شود که بر تن می‌کنیم، پس می‌توان گفت که پایه، بنا و معماری اولیه هر لباسی الگوی آن خواهد بود، ضمن این که این نکته بیانگر این مضمون خواهد بود که رسم الگوی خوب، احتمالاً اولین موضوعی خواهد بود که یک استاد، انتظار می‌رود که به شما بیاموزد. در غیر این صورت شما نمی‌توانید کار خود را پیشرفت دهید.

به‌هیچ‌عنوان از استفاده طرح‌های جدید و خلاقانه در کار خود نهراسید. ضمن این که همیشه به این موضوع فکر کنید که پیشرفت باید در شما نهادینه شود. چیزی نیست که بتوانید آن را با پرداخت هزینه تهیه کنید. بلکه صرفاً افرای پیشرفت می‌کنند که در یک موضوع محقق‌تر، هدفمندتر و کنجکاوتر هستند. دقت کنید که گاهی استفاده از طرح‌های کلاسیک و ایجاد تغییر در آن‌ها نیز می‌تواند جذاب و جالب‌توجه باشد.

سلیقه مشتری و جامعه هدف را جدی بگیرد

به‌هرحال شما به‌عنوان طراح، یکی از اهداف کلیدی‌تان درآمدزایی می‌باشد. طراحی لباس مردانه یک‌رشته فوق‌العاده مهم، هنرمندانه و در برخی تعاریف پیچیده است. ما ترجیح می‌دهیم که از لفظ سخت استفاده نکنیم. اما به‌هرحال خلاقیت خود یک خروجی سخت کوشانه خواهد بود. با صبر و پشتکار و البته به سلیقه مشتری که یکی از ارکان باهوش بودن است، شما می‌توانید زودتر در این هنر، صنعت و تجارت موفق شوید.

ضمن این که این تخصص به‌مرورزمان می‌تواند درآمد خوبی را نیز نصیب شما کند؛ بنابراین برای ورود به بازار کار پررونق و مهم طراحی لباس مردانه، شما باید در مرحله اول نیازهای جامعه و فرصت‌های کاری موجود را شناسایی کنید. پس از آن درصورتی‌که بتوانید استعدادهای خود را در رشته طراحی لباس آقایان در قالب طرح‌های جدید به خرد مخاطب بدهید، تقریباً اولین قدم را برداشته‌اید.

طراحی کت و شلوار مردانهبازار کار رشته طراحی لباس‌های مردانه نیز تنوع وسیعی دارد. به‌هرحال ما سبک‌های دیزاین و تیپ‌های مختلفی را برای مردان، در تعاریف عمومی داریم. بسیاری از تولیدی‌های بزرگ به دنبال کسانی هستند که می‌توانند طرح‌های جدید بدهند، ایده‌های خلاقانه به وجود بیاورند و آن را پرورش دهند. متأسفانه این مونوتان و تکراری شدن دیگر نمی‌تواند نتیجه خوبی برای بازار داشته باشد.

درصورتی‌که تمایل به حضور در این بازار را دارید، هم خودتان می‌توانید به‌عنوان یک طراح ارشد فعالیت کنید و یا در مرحله اول و برای کسب تجربه وارد یک مجموعه مد و فشن شوید. این شرکت‌ها هم در داخل و هم در خارج ایران، فعالیت‌های وسیع، مهم و پول‌سازی دارند که سهم شما هم می‌تواند بخشی از این توزیع ثروت باشد.

پیش‌نیازهای مهم برای ورود به بازار کار

تحصیلات و در کنار آن خلاقیت فردی از جمله کلیدی‌ترین و مهم‌ترین ارکان ورود به این حوزه هستند. درصورتی‌که به‌تازگی تحصیلات آکادمیک و یا آموزشگاهی را به پایان رسانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که سری به مجموعه‌های مد و فشن بزنید. مقالات و مجلاتی که هرروزه در بستر اینترنت و یا کتابخانه‌ها در دسترس قرار می‌گیرند را مطالعه کنید. آموزشگاه‌های زیادی نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند که می‌توانند به شما کمک کنند. از طرفی آموزش اصولی طراحی مد و فشن نیز باید با یک‌ روند درست در یک آموزشگاهی، خارج از فضای آکادمیک دانشگاه به شما آموزش داده شود که در واقع بعد دوم و تکمیلی برای ورود به بازار کار خواهد بود.

مشکلی که در بسیاری از دانشگاه‌های فنی و مهندسی وجود دارد این است که انتقال آموزه‌ها به‌صورت تک‌بعدی و گاه بدون توجه به نیاز بازار انجام خواهد شد. به طبع هنری مانند خیاطی تا حدودی نیاز به بروز بودن خواهد داشت. استفاده از تجربیات استادان و همین‌طور فعالان در این حوزه نیز می‌تواند کمک شایانی به موفقیت شما بکند. اگر بتوانید به‌عنوان هنرآموز در کنار یک راهنما بیاموزید و از تجربیات او استفاده کنید، مطمئن باشید که در شناخت بازار پیشروتر عمل خواهید کرد.

ارتباطات مهم موردنیاز طراحان لباس مردانه

طراحان لباس مردانه باید با فروشگاه‌ها، فروشندگان، بوتیک‌داران، مجموعه‌های عرضه مستقیم و همین‌طور تولیدی‌ها ارتباط مستقیم داشته باشند. ضمن این که امروزه اینترنت هم می‌تواند فضای تحقیقاتی خوبی باشد. معمولاً مشتریان به‌صورت دوره‌ای به دنبال یک سری ترندها در این بازار هستند. آقایان نیز به طبع روی انتخاب لباس بااحتیاط عمل می‌کنند و این در مورد لباس‌های رسمی به‌شدت کلیشه‌ای‌تر و حساس‌تر خواهد بود.

در سبک طراحی‌های روز و مد معمولاً کار شما کمی آسان‌تر است، می‌توانید از الگوهای خارجی کمک بگیرید. البته دقت کنید که خلاقیت شما نباید در این مرحله از بین برود. اگرچه طرح‌های خارجی می‌توانند کار شما را چندبرابر آسان کنند، اما این اشتباه است که از خودتان خلاقیت به خرج ندهید. پس از آن همواره توجه به کیفیت کار، پارچه، دوخت و همین‌طور طراحی، موضوع مهمی است که می‌تواند موجب موفقیت یا شکست شما شود. این رشته در حال حاضر بازار کار فوق‌العاده‌ای دارد و روزبه‌روز فیلدهای گسترده‌تر و وسیع‌تری نیز به آن اضافه می‌شود. درصورتی‌که می‌خواهید در دنیای طراحی لباس مردانه موفق‌تر شوید، نیاز به چندبعدی حرکت کردن خواهید داشت.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *